Ni Yulan była bohaterką Maratonu Pisania Listów 2017. Naraziła się ona na lata brutalnych prześladowań za obronę osób eksmitowanych z własnych mieszkań. Pomagała wielu osobom, a sama należała do tych, którym wyburzono mieszkania w związku z organizacją Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Reakcją rządu na jej działalność było nękanie Ni Yulan i jej rodziny w nadziei, że zakończy swoją pracę. Była wielokrotnie aresztowana, a w areszcie pobito ją tak dotkliwie, że teraz porusza się na wózku inwalidzkim. W październiku Ni Yulan przekazała Amnesty International, że policja przestała ją nękać odkąd wraz z mężem przenieśli się do nowej rezydencji w sierpniu bieżącego roku. Uważa, że w wyniku poprawy sytuacji nie ma już potrzeby organizowania akcji w jej sprawie. Ni Yulan jest wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy jej życia. Tą historia, to kolejny dowód na to, że Nasze słowa mają ogromną moc!
W tym roku laureaci zostali wyróżnieni za walkę z przemocą seksualną w konfliktach zbrojnych. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali: Nadia Murad- iracka jazydka wzięta w niewolę I wielokrotnie gwałcona przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Po oswobodzeniu się podjęła walkę o prawa kobiet oraz Denis Mukwege- kongijski ginekolog pomagający ofiarom przemocy seksualnej w swoim kraju. Zapewnia on opiekę medyczną, a czasami nawet zabiegi chirurgiczne pokrzywdzonym kobietom.
3 lutego 2017 r. Sąd Pierwszej Instancji w Phnom Penh w Kambodży skazał Tep Vanny za „umyślną przemoc w okolicznościach obciążających”, wymierzył jej karę dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia oraz zobowiązał do zapłacenia grzywny w wysokości pięciu milionów kambodżańskich rielów (około 1250 USD), a także dziewięciu milionów rielów odszkodowań dla dwóch powodów. Wyrok został oparty na jej pokojowym uczestnictwie w proteście z marca 2013 r. przed domem premiera, wzywającym do uwolnienia jednego z arbitralnie zatrzymanych członków społeczności Boeung Kak Lake. Jej historia była częścią globalnej kampanii Odważni, a ponad 200 000 osób z całego świata przyłączyło się do apelu o jej uwolnienie. I udało się! 21 sierpnia 2018 r. Tep Vanny została zwolniona z więzienia po ułaskawieniu przez króla po ponad 700 dniach w areszcie !!!
Zunar to polityczny karykaturzysta. 3 kwietnia 2015 roku został oskarżony o znieważenie sądu w serii tweetów, dotyczących lidera opozycji i byłego więźnia sumienia Anwara Ibrahima. Aresztowano go i groziły mu 43 lata więzienia. Był Bohaterem Maratonu Pisania Listów w 2016 roku, a Amnesty International w ciągu ostatnich trzech lat prowadziła międzynarodową kampanię na rzecz uniewinnienia Zunara. I udało się! 1 sierpnia 2018 r. wycofano zarzuty postawione Zunarowi! Zunar jest niewinny!
IMRAN ODNALEZIONY I BEZPIECZNY IMRAN Salamov pochodzący z Czeczenii został zatrzymany i deportowany z Białorusi do Rosji. Wcześniej bezskutecznie ośmiokrotnie składał wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Imran został oskarżony o przynależność do zakazanej grupy zbrojnej w Czeczenii. Salamow pojawił się w areszcie w Groznym w maju bieżącego roku, a obecnie rodzina jest z nim w kontakcie. W czerwcu br. Sąd Rejonowy w Czeczenii oddalił wszystkie zarzuty postawione Imranowi, lecz 20 czerwca prokurator odwołał się od decyzji Sądu. Do czasu rozprawy apelacyjnej Imran pozostaje w więzieniu, lecz jego prawnik przewiduje podtrzymanie wyroku uniewinniającego.
Taner Kılıç wolny!!! honorowy prezes Amnesty International w Turcji, Bohater Maratonu Pisania Listów 2018 r. został aresztowany w czerwcu 2017 r. w oparciu o bezpodstawne zarzuty „członkostwa w organizacji terrorystycznej”. Został oskarżony o używanie zaszyfrowanej aplikacji do wiadomości, o której turecki rząd powiedział, że była wykorzystywana przez członków zakazanej grupy. Jednak ani raporty policyjne ani analizy kryminalistyczne nie znalazły śladu tej aplikacji na telefonie Tanera. Taner Kılıç został zwolniony 15 sierpnia po ponad czternastu miesiącach przebywania w więzieniu, lecz jego proces zostanie wznowiony 7 listopada.
Mahadine wolny!!! Tadjadine Mahamat Babouri, znany jako Mahadine, jest cyberaktywistą. We wrześniu 2016 roku opublikował na Facebooku post, w którym krytykował rząd Czadu. Kilka dni po publikacji porwani go z ulicy. Przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Za publikację postu krytykującego rząd Czadu Mahadine został skazany na dożywocie. Był bohaterem Maratonu Pisania Listów 2017. Pod koniec lutego br. został przeniesiony do więzienia bliżej rodziny, udzielono mu też pomocy lekarskiej. 09.04.2018 r. MAHADINE ZOSTAŁ UWOLNIONY!!!!! !!!
Teodora del Carmen Vásquez urodziła martwe dziecko w 2007 roku. Gdy była w pracy poczuła nagły atak bólu. Została aresztowana przez policję, która znalazła ją nieprzytomną leżącą w kałuży krwi. Później została skazana na 30 lat więzienia za „zabójstwo” – domniemaną aborcję. Nie wzięto pod uwagę komplikacji podczas ciąży. W jej obronie pisaliśmy podczas XV Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Teodora po ponad dekadzie spędzonej w więzieniu z powodu urodzenia martwego dziecka została uwolniona 15 lutego br. !!!
Jesteście wielcy! Wielcy sercem! Dalej piszmy, nie przestawajmy. Każdy list jest na wagę złota, każdy się liczy. TY też możesz pomóc! Przyjdź i napisz list! Dla CIEBIE to chwila, a możesz komuś pomóc. Możesz zmienić czyjeś życie
Nasz licznik szaleje w obecnosci tak dobrych aniolow jak Pani Dyrektor Kobus! ;)
10 wrzesnia 2016 r. Amnesty International po raz pierwszy w historii przyznala tytul Szkoly Przyjaznej Prawom Czlowieka 5 polskim placowkom.
Salwador: Kobieta uwięziona za urodzenie martwego dziecka jest na wolności
Czad: We wrześniu 2016 roku opublikował na Facebooku post, w którym krytykował rząd Czadu.